Prve Plave zastavice u Crnoj Gori za 2024. godinu biće podignute simbolično uoči Dana okeana i mora u petak 7. juna, na kupalištima “B5” i “Bridge” na Buljarici. Tom prilikom biće objavljeno 40 dobitnika ovog ekskluzivnog svjetskog eko-obilježja u našoj zemlji.
Ovoga ljeta, u 51 zemlji sjeverne hemisfere biće ukupno 5120 kupališta, marina i turističkih brodova sa Plavom zastavicom.
Međunarodno priznanje „Blue Flag” (Plava zastavica) je ekološki sertifikat koji se godišnje dodjeljuje plažama, marinama i turističkim brodovima čiji korisnici žele da se uključe u ovaj program, i koji ispune 32 propisana kriterijuma, od kojih su 28 obavezni, dok su preostali preporučeni. Program već 37 godina promoviše visoke standarde iz četiri oblasti: kvalitet morske vode, usluga i sigurnosti na plažama, standarde iz oblasti zaštite životne sredine kao i obrazovanja i informisanja o ekološkim vrijednostima.
U Crnoj Gori ovo priznanje se dodjeljuje od 2003. godine kada je nevladina organizacija „ECOM“ postala član Fondacije za ekološku edukaciju (FEE) i time stekla pravo da bude nacionalni operater za sporovođenje Programa „Plava zastavica u Crnoj Gori“. Od samog početka, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore pružilo je organizacionu i finansijsku podršku za sprovođenje ovog Programa.
Plava zastavica se dodjeljuje kupalištu ili marini za tekuću sezonu, na osnovu rezultata iz prethodne godine i odluke Međunarodnog žirija koji se ove godine sastojao od predstavnika UNEP (Programa UN za zaštitu životne sredine), UNT (Svjetske turističke organizacije), UNESCO-a (Programa UN za obrazovanje, nauku i kulturu) IUCN (Svjetske unije za zaštitu prirode), EEA (Evropske agencije za zaštitu životne sredine), WCA (Svjetska alijansa kitova), EUCC (Evropska unija za zaštitu obala i mora), ICOMIA (Međunarodnog savjeta udruženja marina), ENAT (Evropske mreže za pristupačni turizam), ILS (Međunarodne federacije za spasilaštvo) i FEE (Fondacije za ekološku edukaciju), koja i sprovodi Program Plava zastavica.
Međunarodni žiri razmatra kandidature dostavljene od strane Nacionalne komisije koju u Crnoj Gori formira ministarstvo nadležno za poslove turizma, a koja se sastoji od predstavnika Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, ministarstava nadležnih za poslove turizma, zaštite životne sredine, pomorstva, Crvenog krsta Crne Gore i nevladinog sektora.