Ukratko o Plavoj zastavici
Plava zastavica je ekskluzivno eko-obilježje koje će tokom ljeta 2017. godine biti dodjeljeno za 4.413 plaža, marina i ekoturističkih brodova u 46 zemalja sjeverne hemisfere.
Program “Plava zastavica” vodi nezavisna neprofitna organizacija “The Foundation for Environmental Education - FEE” (Fondacija za ekološku edukaciju) sa sjedištem u Kopenhagenu, gdje se nalazi i medjunarodna koordinacija programa.
Plava zastavica je simbol visokih standarda zaštite životne sredine kao i kvalitetnih sanitarnih i bezbjednosnih uslova na plažama i marinama. Sastavni dio programa je i ekološko obrazovanje kao i informisanje javnosti, vlasti i turističkih aktera o zaštiti životne sredine.
Ideja o Plavoj zastavici je rodjena 1986. godine u Francuskoj, gdje je nekoliko obalnih opština dobilo ovaj simbol zahvaljujuci rezultatima u tretmanu otpadnih voda i kvalitetu vode za kupanje. Naredna, 1987. godina je bila Evropska godina životne sredine, kada je Fondacija za ekološku edukaciju u Evropi (FEEE) prezentovala koncept ove kampanje, koju je Evropska komisija prihvatila kao jednu od aktivnosti na polju zaštite životne sredine u Evropskoj Uniji.
Francuski koncept Plave zastavice je potom razvijen na evropskom nivou kako bi uključio druge oblasti ekološkog menadžmenta, kao što je upravljanje otpadom, te planiranje i zaštita obalnog područja.
Pored plaža, i marine su postale kandidati za Plavu zastavicu.
U prvoj godini kampanje, u deset zemalja 244 plaža i 208 marina bilo je obilježeno Plavom zastavicom, da bi taj broj nakon dvadeset godina porastao na preko 3000 lokacija.
Vremenom su se i kriterijumi promjenili i postali strožiji i striktniji. Od 1992. godine svi kriterijumi za Plavu zastavicu su postali isti za sve zemlje koje učestvuju u kampanji. Poslednja promjena kriterijuma je uradjena 2016. godine.
U početku, ovo je bila isključivo evropska kampanja koja je od 2001. godine prešla i na druge kontinente - sada se primjenjuje na svim kontinentima, odnosno u preko 50 zemalja.